Звіт про розслідування «справ Майдану» за липень 2021 року

02/08/2021

З метою відкритого інформування суспільства про стан досудового розслідування злочинів, вчинених у зв’язку із масовими протестами у 2013 – 2014 роках, ДБР започаткувало щомісячні звіти про результати розслідування «справ Майдану».

 

ЛИПЕНЬ 2021 РОКУ:

 

У провадженні спеціального підрозділу Державного бюро розслідувань з розслідування «справ Майдану» станом на кінець липня 2021 року перебуває 86 кримінальних проваджень.

 

Повідомлено про підозру 7 особам

12.07.2021 – колишньому працівнику ПМОП «Беркут» ГУМВС України у м. Києві за надання завідомо неправдивих показань в ході допиту в статусі свідка під час провадження досудового розслідування, поєднане зі штучним створенням доказів захисту.

16.07.2021 – колишньому Голові Конституційного Суду України та головному бухгалтеру цього суду за несанкціоноване втручання в роботу автоматизованої системи «Клієнт Казначейства – Казначейство» за попередньою змовою групою осіб.

Так, Указом Президента України від 29 грудня 2020 року Голову КСУ було відсторонено від посади. Ознайомившись із цим рішенням, підозрюваний вирішив самовільно присвоїти владні повноваження та продовжити керувати Конституційним Судом України для протидії досудовому розслідуванню у іншому кримінальному провадженні з використанням повноважень Голови КСУ.

Для цього колишній Голова Суду дав головному бухгалтеру незаконну вказівку щодо використання його особистого ключа з кваліфікованим електронним підписом для несанкціонованого втручання в роботу автоматизованої системи «Клієнт Казначейства – Казначейство» при підписанні бухгалтерських документів в електронній формі від його імені, також він передав їй захищений носій із власним електронним підписом.

На виконання зазначеної вказівки головний бухгалтер КСУ у період з 29 грудня 2020 року до 09 лютого 2021 року здійснила 207 несанкціонованих втручань у роботу автоматизованої системи та підписала із використанням електронного цифрового підпису на той час відстороненого від посади Голови КСУ бухгалтерські документи. Крім іншого, для створення враження у співробітників Суду щодо продовження виконання ним обов’язків Голови КСУ незаконно були підписані електронні платіжні доручення на виплату винагороди судді, заробітної плати співробітникам Секретаріату КСУ разом із преміями, грошовими та матеріальними допомогами, надбавками за інтенсивність праці та іншими виплатами.

Вчинення вказаного кримінального правопорушення виявлено в ході розслідування можливої причетності колишнього Голови КСУ до участі                            в злочинній організації, створеної головою Вищого господарського суду України    з метою безпосереднього вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, пов’язаних із систематичним отриманням неправомірної вигоди, заволодіння державним та іншим майном шляхом постановлення суддями господарських судів України неправосудних рішень, тиску на суддів для схиляння їх до винесення таких рішень, втручання в автоматизовану систему документообігу суду з метою розподілення господарських справ на потрібного суддю та подальшої легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом, а також здійснення керівництва та координацію злочинної діяльності інших осіб, забезпечення функціонування як самої організації, так і інших злочинних груп.

21.07.2021 – трьом колишнім слідчим органів внутрішніх справ Черкаської області за перешкоджання акціям протесту в місті Черкаси та притягнення 24.01.2014 за відсутності будь-яких доказів 4 завідомо невинних громадян до кримінальної відповідальності, поєднаних з фальсифікацією матеріалів досудового розслідування.

27.07.2021 – колишньому заступнику командира роти ППС Одеського міського управління ГУМВС України в Одеській області (нині – діючий працівник поліції) у пособництві активній участі у масових заворушеннях, що мали місце 02.05.2014 в м. Одесі

 

До суду скеровано два обвинувальних акта

06.07.2021 завершено досудове розслідування та 19.07.2021 скеровано до суду обвинувальний акт стосовно працівниці апарату Вищого господарського суду України, обвинуваченої у втручанні в автоматизовану систему для розподілу касаційних скарг на певного суддю.

За даними слідства, працівниця суду виконувала вказівки колишнього Голови Вищого господарського суду України, який і створив цю злочинну схему розподілу справ.

Встановлено, що у 2011 році обвинувачена систематично втручалася в роботу автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду».                           Як наслідок, щонайменше у 979 випадках розподіл касаційних скарг здійснювався на заздалегідь обраного суддю, а не автоматично. Це позбавило підприємців права на незалежний та справедливий суд.

14.07.2021 завершено досудове розслідування та 20.07.2021 скеровано до суду обвинувальний акт стосовно цивільної особи, обвинуваченої у викраденні вночі 21 січня 2014 року з Олександрівської клінічної лікарні м. Києва, катуванні учасників «Євромайдану» Луценка І.В., Вербицького Ю.Т., та незаконному перешкоджанні їх участі в проведенні зборів, мітингів, походів і демонстрацій громадян.

 

Завершено досудове розслідування ще у двох кримінальних провадженнях

 

22.07.2021 – стосовно цивільної особи, підозрюваної у викраденні вночі 21 січня 2014 року з Олександрівської клінічної лікарні м. Києва, катуванні учасників «Євромайдану» Луценка І.В., Вербицького Ю.Т., та незаконному перешкоджанні їх участі в проведенні зборів, мітингів, походів і демонстрацій громадян.

23.07.2021 – стосовно працівниці апарату Вищого господарського суду України, яка втручалася в автоматизовану систему «Діловодство спеціалізованого суду» для розподілу касаційних скарг на певного суддю. Як наслідок, розподіл касаційних скарг здійснювався на заздалегідь обраного суддю, а не автоматично. Це позбавило підприємців права на незалежний та справедливий суд.

За даними слідства, працівниця суду виконувала вказівки колишнього Голови Вищого господарського суду України, який і створив цю злочинну схему розподілу справ. Наразі він переховується в одній з країн Європи та оголошений у міжнародний розшук.

 

Здійснення спеціального (заочного) досудового розслідування

У липні 2021 року отримано 2 дозволи на здійснення спеціального досудового розслідування:

01.07.2021 – відносно колишнього міліціонера ПМОП «Беркут» при ГУМВС України в м. Києві, підозрюваного в умисному вбивстві громадян 20.02.2014 на вул. Інститутській в м. Києві, вчиненні інших тяжких та особливо тяжких злочинів;

22.07.2021 – відносно цивільної особи, підозрюваної в участі у злочинній організації, а також викраденні та умисному вбивстві за обтяжуючих обставин 04.04.2014 журналіста В. Сергієнка в м. Корсунь-Шевченківський Черкаської області.

Крім того, 14.07.2021 та 29.07.2021 керівництвом Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв’язку із масовими протестами у 2013 – 2014 роках, Державного бюро розслідувань проведено зустрічі із потерпілими та громадськістю, в ході якої поінформовано про результати в розслідуванні злочинів даної категорії.

Таким чином, продовжується системна і постійна робота з метою виконання завдань кримінального провадження щодо забезпечення швидкого, повного і неупередженого розслідування злочинів, вчинених у зв’язку із масовими протестами у 2013 – 2014 роках, а також відкритого інформування громадськості про її результати.