Володимир Помилуйко: Зарплата від 35 тисяч дозволить відмовитись від хабарів

04/10/2018

Керівник теруправління Державного бюро розслідувань про старт роботи на Донбасі розповів журналістам інформаційного агентства "Вчасно". 

 У вересні в Краматорську Донецької області почалося створення територіального управління Державного бюро розслідувань.  Очолив його полковник Володимир Помилуйко з Сумської області, який починав свою професійну діяльність в правоохоронних органах Донецька (1994 – 2000  роки).  Про те, чим буде займатися Державне бюро розслідувань на Донеччині та Луганщині, чим ця робота буде відрізнятися роботи від колег з Нацполіціі, прокуратури, СБУ, хто буде працювати в новій структурі, Володимир Помилуйко розповів в інтерв'ю ІА «Вчасно».

 - Чому ви ухвалили для себе рішення повернутися в правоохоронні органи після того, як вже вийшли на пенсію?

 - Володимир Помилуйко: Мене багато про це запитують.  У мене є досвід і знання, сили і бажання ще попрацювати.  Дуже добре, коли є молоді фахівці, але їм поки не вистачає досвіду.  При цьому ми будемо щось черпати і від них.  Думаю, що така співпраця буде ефективною.

 - У 2015 році Верховна Рада прийняла закон про створення Державного бюро розслідувань, і ось тільки зараз процес запустили.  Кому буде підпорядковуватись ця структура?

 - Це абсолютно незалежна структура.  У нас вертикаль – підпорядкування лише директору ДБР.  Ми не підпорядковуємось ні Нацполіціі, ні прокуратурі.  Досудовим розслідуванням тепер будемо займатися ми, а у прокуратури залишаться функції нагляду.

 - Якими злочинами буде займатися Державне бюро розслідувань і безпосередньо ваше теруправління на Донеччині та Луганщині?

 - Ми можемо проводити розслідування щодо вищих посадових осіб – це  колишні президенти, представники Кабміну, чиновники категорії, А (глави областей і інші).  Також нам підслідні посадові особи з НАБУ і САП, правоохоронці та військові (крім тих, хто скоїв злочин за ст. 422 КК України - Розголошення відомостей військового характеру, що становлять держтаємницю).

 - Якого характеру злочину ви будете розслідувати?

 - Різні порушення законодавства, в тому числі і корупцію.

 - Відомо, що НАБУ не бере в роботу провадження, які вже розслідуються іншою структурою.  Ви будете працювати так само?

 - Ми повинні починати з чистої сторінки.  Є такі справи, які називають «заволокічені» - їх внесли в ЄРДР, але вони не розслідуються.  Я вважаю, що правильно починати провадження «з нуля», реєструвати його в ЄРДР і доводити до суду, і, відповідно, нести відповідальність за якість розслідування.

 - Зараз у громадськості Донеччини є питання до розслідування деяких кримінальних проваджень - вони або затягуються, або закриваються до суду.  Ви будете займатися розслідуванням таких фактів?

 - Якщо будуть факти про порушення з боку правоохоронних органів.

 - Тобто вам потрібно надати конкретні факти?

 - Так.  Але ми не оцінюємо роботу Нацполіції.  Є процесуальний контроль, який здійснює прокуратура.  Я вважаю, що на звернення з таких питань ми все одно повинні реагувати і давати людям відповідь. 

 - Як ви оцінюєте сьогодні рівень розслідувань в Україні?

 - Є великий дефіцит грамотних слідчих.  Я мав справу зі слідством і прокуратури, і поліції, і СБУ – є  проблеми.  Бувають випадки, коли слідчий каже: «Я все зробив», а відкриваєш справу, дивишся і хочеться плакати.  Звичайно, такі провадження можуть до суду і не потрапити.

 - Наскільки у ваших співробітників вистачить стійкості не брати хабарі і не підігрувати комусь?  Де гарантії, що у вас буде якісно новий рівень розслідувань?

 - Є такий стимул, як зарплата.  Думаю, що зарплата від 35 тисяч дозволить відмовитися нашим слідчим від хабарів.  На сьогодні у нас оклад слідчого від 35 тисяч гривень.  Також в ДБР створюється система внутрішнього контролю, ну і я не знімаю відповідальність за співробітників з керівництва. Також ми будемо моніторити громадську думку і пресу, тому що ніхто не знає краще ситуацію як ті, хто спілкується безпосередньо з людьми.  У законі «Про Державне бюро розслідувань» прописано, що ми маємо реагувати навіть на анонімну інформацію, якщо в ній зазначено особу, яка вчинила злочин.

 Я докладу максимум зусиль, щоб захистити молодих слідчих від спокус і незаконних дій.  Також прошу громадськість повідомляти про будь-які порушення, якщо такі будуть, з боку наших співробітників.

 - Ми бачимо, як місцева влада Донеччини виділяє квартири правоохоронцям або купує автомобілі.  Відповідно про яке неупередженому ставленні до чиновників в цьому випадку може йти мова.  Ваші співробітники також будуть отримувати такі «подарунки», адже не всі живуть в Краматорську?

 - Ні.  Ми не отримуємо підтримку від місцевої влади і не фінансуємося з місцевих бюджетів.  Кошти на своє утримання ДБР отримуємо від держави.

 - Відомо, що США підтримує діяльність НАБУ.  Хто допомагає вашій структурі?

 - Ідею створення Державного бюро розслідувань підтримує Євросоюз.  Наше керівництво співпрацює з Консультативною місією ЄС, Офісом Ради Європи, Представництвом Ради Європи в Україні

 - Ви з'явилися в Краматорську в вересні, звістка про це облетіла округу.  До вас вже приїжджали чиновники або високопоставлені особи для знайомства?

 - Нікого не було.  Всі чекають, придивляються.  Я тільки провів зустріч з главою обладміністрації з пошуку приміщення, з мером міста і з начальником поліції.

 - Який у вас буде штат?

 - На сьогодні затверджено штат у складі 114 осіб, з яких 42 – слідчі.  Буде 3 слідчих відділи.  Ми також звертаємося зараз до керівництва з тим, що буде логістично зручно створити два наші відділення – в  Маріуполі та Сєвєродонецьку.  Щоб оперативно реагувати на порушення.

 - Які вимоги до претендентів на посаду слідчого до Державного бюро розслідувань?

 - Обов'язково профільна освіта.  У нас є квоти: частину людей – ті, хто працював в слідстві прокуратури, частина - хто в останні роки працював в слідстві інших правоохоронних органів, частина -  ті, хто до слідства раніше не мав відношення, але при цьому отримав юридичну освіту і необхідний стаж  роботи в галузі права.

 - Це мають бути місцеві жителі?

 - Оголошено набір для всіх жителів України.  Але я думаю, що продуктивніше буде набирати з місцевих.  Всі рівні.

 - Всі будуть проходити через поліграф?

 - Так, абсолютно всі проходять поліграф.  Крім цього, наші співробітники будуть проходити його щороку.  Також претенденти здають теорію - близько 2 тисяч запитань із законодавчої бази.

 - Коли в Нову поліцію набирали співробітників, то запрошували громадськість.  Як у вас з цим?

 - Теж саме.  Перший конкурс – знання  законодавчої бази.  2 етап – оцінка   знань за рішенням юридичних завдань.  Після цього – співбесіда  з внутрішньої комісією, куди запрошуються представники громадськості.  Співбесіда проводиться в онлайн-режимі і викладаються в Ютуб.

 - Коли територіальне управління в Краматорську почне працювати в повну силу?

 - Зараз йде набір слідчих.  Плануємо розпочати перші кримінальні виробництва вже в листопаді.

 

Оригінал статті тут