Віталій Стець: Наші слідчі дії не будуть показовим шоу

04/10/2018

Стець Віталій Миколайович, заступник Директора Територіального управління ДБР у місті Львові

Народився 5 лютого 1978 року в місті м. Новий Розділ, Миколаївського району, Львівської області.
Освіту здобув у Львівському Національному університеті ім. І.Франка, з відзнакою закінчив фізичний факультет, у 2002-2006 роках навчався на правничому факультеті, за спеціальністю – «правознавство»,
спеціалізація «кримінальне право».
З  2002 року розпочав роботу в органах Служби Безпеки України на  оперативних, а згодом керівних посадах.
З грудня 2017 року – виконував обов’язки начальника Головного відділу контррозвідки УСБУ у Львівській області.  
21 вересня 2018 року призначений на посаду заступника Директора Територіального управління ДБР у Львівській області.
 

- Якими будуть Ваші першочергові кроки , адже Ви перемогли у конкурсі на посаду  заступника, а тимчасово призначений в.о. Директора Територіального управління у Львові ?

- Першочергове завдання – організувати, запустити роботу Територіального управління ДБР.  Зараз багато адміністративної роботи, оскільки я призначений виконуючим обов’язки Директора територіального управління. В майбутньому я готовий виконувати роботу, яку мені визначить керівництво Бюро. Ми зараз на старті і дечому ще доведеться навчитися.  Вже зараз я добре розумію, що в колективі будуть люди, які завчасно зійдуть з дистанції, будуть ті, які виявляться хорошими фахівцями. Це буде колектив професіоналів.

- За 16 років роботи в СБУ у Вас чимало проведених спецоперацій. Які це злочини і, найголовніше – чи були винні особи  покарані?
 
- Більше сотні протоколів про вчинення адміністративних корупційних правопорушень складено та скеровано очолюваним мною підрозділом до суду за останній період служби. Затримували корупціонерів у кримінальних провадженнях, які скеровані до суду і більшість із затриманих службових осіб притягнуто до кримінальної  відповідальності, а частина справ знаходиться на стадії судового розгляду.
 
- Що ж тоді зміниться від Вашого переходу на посаду в ДБР?
 
- Справді, я провів чимало  оперативно-розшукових заходів, мені доводилося організовувати і керувати спецопераціями по затриманню «на гарячому» службових осіб, які вчинили корупційні злочини.  Але ж Державне бюро розслідувань створене не лише для розслідувань  корупційних злочинів  скоєних топ-чиновниками. В підслідності Бюро ще й військові злочини: дезертирство, перевищення повноважень військовослужбовцями на керівних посадах, неналежне поводження зі зброєю. За останні роки злочинів цієї категорії значно побільшало. Не менш суттєва категорія наших майбутніх проваджень – це злочини, скоєні правоохоронцями, суддями. Викриваючи їх, ми повинні відновити довіру до правоохоронних органів.
 
- Правоохоронці – це люди з юридичною освітою, добре ознайомлені з методами слідства, тож притягти їх до відповідальності буде не так просто.
 
- Згоден, саме для цього в ДБР набирають  фахівців високого класу. Потрапити на роботу в Бюро можливо лише пройшовши кілька етапів конкурсу. Перемога в конкурсі на посади в ДБР – це вже первинна характеристика кожного нашого майбутнього працівника.
 
- В підпорядкуванні  управління прикордонні території. Це буде якось впливати на роботу ?
 
- В певній мірі так, адже прикордонники є військовослужбовцями, працівники митної служби це правоохоронці. Злочини, скоєні ними теж у підслідності ДБР. Західний регіон я знаю дуже добре. Розумію, які правопорушення характерні для різних районів і як попередити та виявити злочинність. Підслідність, визначена законодавством за ДБР насправді багато в чому схожа з тими злочинами, які я документував раніше в спеціальних підрозділах по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю, працюючи у Службі безпеки України на Львівщині. Перед нами не стоїть  завдання зробити формальне показове шоу з затримання тих, хто незаконно збагачується, використовуючи службове становище. Ми повинні притягти злочинців до відповідальності та взагалі викорінити це негативне явище. В покаранні важлива не суворість, а невідворотність.
 
- Територіальне управління розташоване у Львові, але ж як швидко слідча група зі Львова зможе відреагувати на випадок, що трапився, скажімо, в Закарпатській області?
 
- Щоб відповісти на це питання треба розуміти, про які категорії злочинів ми говоримо. Те, що особа буде затримана при одержанні неправомірної вигоди, не буде сюрпризом для слідчого підрозділу. На момент такого затримання на місці звісно  будуть оперативні працівники і слідчі підрозділи. Це буде відбуватися в рамках контролю за вчиненням злочину. Якщо ж мова йде, наприклад, про самовільне залишення військової частини, то такі злочини не передбачають нагального проведення слідчо-розшукових заходів. Законом також визначена підслідність, в межах якої ДБР буде здійснювати досудове розслідування у взаємодії із підрозділами інших правоохоронних органів. Наприклад, якщо працівник правоохоронного органу вчинив корупційний злочин, то до розслідування будуть задіяні спеціальні підрозділи по боротьбі з корупцією, підрозділи СБУ чи підрозділи внутрішньої безпеки цих органів. Ми будемо співпрацювати з усіма.

  Як тільки парламентарі нарешті проголосують за зміни до Закону «Про Державне бюро розслідувань», буде можливість набрати оперативні підрозділи – це дозволить швидше реагувати, бо оперативний підрозділ завжди на передовій і, так би мовити, прокладає шлях слідчим. Загалом, для ДБР ще опрацьовується майбутня модель розміщення працівників територіальних управлінь у кожній області.
 
-  У слідчих ДБР зарплати будуть високими, близько 36 тисяч гривень. Це більше,  аніж в працівників інших правоохоронних органів. Чи не стане цей факт причиною  неприязні від колег ?

-  Конфлікту не буде. В той же час високі зарплати дадуть нам можливість залучити до ДБР кращих слідчих з інших правоохоронних органів. Як відомо, працювати у нас хочуть і слідчі поліції, і Генеральної прокуратури, Державної фіскальної служби, працівники СБУ. Ті, хто розслідують кримінальні провадження відносно працівників правоохоронних органів звичайно,  повинні мати вищі зарплати.
 
- Якій моделі управління Ви як керівник надаєте перевагу: довіряти працівникам чи все тримати під жорстким особистим контролем?
 
- Все залежить від обставин. Якщо потрібне миттєве жорстке рішення – повірте, у мене достатньо досвіду і психологічних якостей, щоб його ухвалити. Я не боюсь ухвалювати непопулярні рішення. Якщо ж треба перевірити факти, вивчити проблему, або прийняти рішення колегіально – я  буду це робити.
 
- Як будете реагувати на повідомленнями про можливі злочини від громадян, які вже зараз пишуть до ДБР листи та скарги?
 
- Ми відкриті до громадськості, але треба розуміти, що підрозділи ДБР будуть працювати з інформацією, яка є державною таємницею, службовою інформацією, тут є чимало обмежень. Тож не завжди зможемо продемонструвати таку ж відкритість у відповідь. Ми чекаємо від громадян допомоги і розраховуємо також на співпрацю з професіоналами, що працюють в спеціальних підрозділах, підрозділах внутрішньої безпеки інших правоохоронних органів. Важливо, щоб вони скеровували нам інформацію про злочини, які в підслідності ДБР. Щойно ми облаштуємо приміщення, зможемо відкрити й громадську приймальню. Будемо реагувати на кожне звернення.