Загальні питання, що відносяться до компетенції
Київ, Київська, Черкаська, Чернігівська області
Донецька, Луганська області
Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська області
АР Крим, місто Севастополь, Запорізька, Херсонська області
Дніпропетровська, Полтавська, Сумська, Харківська області
Кіровоградська, Миколаївська, Одеська області
Вінницька, Житомирська, Рівненська, Хмельницька, Чернівецька області

Викриття зрадників та колаборантів: за тиждень ДБР направило до суду 9 обвинувачень, ще двоє перебіжчиків отримали вироки

28/10/2023

Державне бюро розслідувань продовжує системну роботу щодо викриття та притягнення до відповідальності зрадників та колаборантів. Тільки цього тижня за матеріалами ДБР двоє перебіжчиків заочно отримали судовий вирок, також до суду направлено обвинувачення щодо 9 колаборантів та зрадників, про підозру повідомлено ще двом зловмисникам.

Подільський районний суд міста Києва виніс вирок у справі колишнього правоохоронця, який допоміг росіянам захопити дитячий табір «Артек» у Криму. За матеріалами спецрозслідування ДБР суд визнав чоловіка винним та присудив йому 13 років позбавлення волі з конфіскацією майна.

Уродженець міста Коростеня Житомирської області певний час ніс службу в правоохоронних органах України та, серед іншого, виконував завдання з охорони дитячого табору «Артек».

У 2014 році після тимчасової окупації півострова чоловік добровільно сприяв захопленню табору, за що отримав посаду у незаконно створеному «міністерстві внутрішніх справ».

Пізніше він перевівся до «росгвардії» і наразі продовжує працювати на рф, а у соцмережах продукує меседжі ворожої пропаганди.

Суд визнав винним чоловіка у державній зраді (ч. 1 ст. 111 КК України).


Суд заочно визнав винним та призначив 13 років та 6 місяців позбавлення волі командиру відділення пожежної частини з Волновахи Донецької, який перейшов на сторону ворога.

Чоловік у березні 2022 року добровільно обійняв посаду в окупаційному «міністерстві у справах з надзвичайних ситуацій», який загарбники створили у місті для імітації присутності їх влади на тимчасово окупованих територіях.

Фігуранта визнано винним за статтею колабораційна діяльність (ч. 7 ст. 111-1 КК України).


Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо колишньої судді Керченського міського суду з Криму, яка завдяки зраді зробила кар’єрний «ривок» при окупантах.

Одразу після початку окупації Криму колишня суддя міського суду Керчі перейшла на бік ворога та стала працювати в незаконно створених органах судової влади.

За особливі «досягнення» перед окупаційною владою у 2020 році її указом путіна було призначено суддею так званого «верховного суду республіки Крим».

Колишня суддя обвинувачується у державній зраді (ч. 1 ст. 111 КК України).


Завершено спеціальне досудове розслідування щодо правоохоронця, курсанта та лісничого з Харківської області.

Експравоохоронець після окупації селища Шевченкове Куп’янського району добровільно влаштувався в так звану «народну міліцію» окупантів.

Разом із загарбниками зрадник чергував у відділку, патрулював вулиці, затримував місцевих жителів. За роботу на ворога він щомісяця отримував 60 тисяч російських рублів.

Інший фігурант до окупації працював в Борівському лісництві майстром лісу. Коли ж селище захопили росіяни, то він почав керувати місцевим лісгоспом на користь загарбників.

Чоловік набирав на роботу інших колаборантів, організовував незаконну заготівлю деревини, яку військові рф використовували для облаштування бліндажів та інших фортифікаційних споруд.

Під час звільнення регіону колишній правоохоронець та лісник встигли втекти до РФ. Вони обвинувачуються в державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України).


Також завершено досудове розслідування стосовно курсанта одного із правоохоронних вишів Харківщини.

На початку російського повномасштабного вторгнення до України він перебував у відпустці, але не повернувся на місце служби та виїхав до окупованого Мелітополя. Тут курсант домовився про співпрацю з окупаційною владою, отримав паспорт громадянина рф та зареєстрував фірму з продажу алкоголю.

Також він почав займатися вантажними перевезеннями. Кожного місяця його підприємства регулярно сплачують податки, які наповнюють окупаційну казну.

Він обвинувачується у нез’явленні до місця служби з відпустки з метою ухилення від військової служби та колабораційній діяльності (ч. 4 ст. 408 та ч. 4 ст. 111-1 КК України).


Працівники ДБР завершили досудове розслідування щодо колишнього правоохоронця, який очолює окупаційну «міліцію» у селищі Якимівка на Запоріжжі.

Чоловік у квітні 2022 року за власною ініціативою став співпрацювати з загарбниками. За це він був призначений начальником у незаконному правоохоронному органі.

Зрадник організовував та особисто демонтував державні символи України з адміністративних будівель та встановлював на їх місце окупаційну символіку. Також він участь у незаконному вилученні табельної зброї у своїх колишніх колег, затримував місцевих мешканців, патрулював вулиці.

Наразі він продовжує прислужувати агресорам, у тому числі організовуючи так звану «паспортизацію».

Колишній правоохоронець обвинувачується у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України).


Завершили працівники ДБР розслідування й у справі трьох колишніх правоохоронців із Запорізької області, які перейшли на бік ворога аби «служити» окупантам у селищі Приазовське.

Після початку широкомасштабного вторгнення рф до України вони залишились на окупованій території Мелітопольського району та вступили до лав незаконного правоохоронного органу.

Чоловіки виконували всі вказівки окупаційної влади рф, здійснювали патрулювання селища, контролювали місцеве населення, протидіяли опору патріотично налаштованих громадян.

Експравоохоронці обвинувачуються у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України).


Спеціальне розслідування завершено й щодо правоохоронця з міста Лиман Донецької області.

Він обійняв посаду водія у так званому рятувальному загоні, який окупанти створили у захопленому місті.

Експравоохоронець обвинувачується у колабораційній діяльності (ч. 7 ст. 111-1 КК України).

За всіма справами матеріали скеровано до судів.


Також ДБР заочно повідомило про підозру двом працівникам Старобільського СІЗО.

Під час широкомасштабного вторгнення правоохоронці не виконали наказ свого керівництва про евакуацію зі Старобільська на Луганщині. Вони залишилися працювати у захопленій росіянами СІЗО під прапором рф.

Їм повідомлено про підозру у державній зраді (ч. 2 ст. 111 КК України).


Санкції статей державної зради та колабораційної діяльності передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 12 років до довічного ув’язнення з конфіскацією майна.

Процесуальне керівництво здійснює Донецька, Житомирська, Запорізька, Луганська та Харківська обласні прокуратури, а також Полтавська спеціалізована прокуратура у сфері оборони Центрального регіону, прокуратура Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.