Розслідування ДБР у 2020-2021 роках трагічних подій, пов’язаних з пожежами, на території України

17/02/2021

Серед кримінальних проваджень, досудове розслідування яких здійснюють слідчі Державного бюро розслідувань, є такі, що стосуються трагічних подій, пов’язаних з пожежами, які трапились в Україні протягом останніх років, забрали 54 людських життя та спричинили значних матеріальних втрат.

Масштабні пожежі на Одещині:

  • у КНП «Одеський обласний центр психічного здоров’я», унаслідок яких загинуло 8 осіб та спричинено матеріальної шкоди на суму 756 589 гривень;
  • у готелі «ТОКІО СТАР», де загинуло 9 осіб;
  • у ДВНЗ «Одеський коледж економіки, права та готельно-ресторанного бізнесу», через які загинули 16 осіб та 28 особам завдано тілесні ушкодження різного ступеню тяжкості. Пошкоджено та конструктивно знищено 5-поверхову будівлю залишковою вартістю понад 4 мільйони гривень;
  • в Одеському міському дитячому оздоровчо-спортивному комплексі «Вікторія», де загинуло 3 дітей.

Досудовим розслідуванням встановлено, що вказані пожежі відбулися унаслідок систематичного неналежного виконання керівником ГУ ДСНС в Одеській області своїх службових обов’язків, стосовно якого у вересні 2020 року до суду направлено обвинувальний акт.

Крім того, у кримінальних провадженнях встановлюється причетність інших посадових осіб до вказаних подій.

 

Трагічні пожежі на Луганщині:

  • відбулися у липні 2020 року, внаслідок яких у вогні загинуло 3 людей, знищено житлові будинки, господарчі споруди та інше майно.

За час досудового розслідування слідчі ДБР повідомили про підозру 1 керівнику та 5 службовим особам підрозділів ГУ ДСНС України у Луганській області, які підробляли акти гасіння пожеж.

Також допитано 103 потерпілих та 234 свідків, проведено 15 обшуків, призначено низку експертиз: 15 комплексних судових автотехнічних, 5 судово-економічних, 11 будівельно-технічних та інших. Крім того, вилучено службову документацію щодо організації роботи вищезазначених державних органів та підприємств, порядку їх дій під час гасіння пожеж та інших відомостей, пов’язаних із фактичними обставинами кримінального провадження.

Варто відзначити, що Державним бюро розслідувань ініційовано проведення у 2021 році Державною аудиторською службою України заходів державного фінансового контролю ГУ ДСНС України в Луганській області.

Наразі проводиться комісійна судова пожежно-технічна експертиза, за результатами якої будуть визначені причини, умови та процеси виникнення пожеж, час, шляхи та обставини, які сприяли виникненню та розповсюдженню, а також оцінено умови, засоби та способи гасіння пожеж тощо.

 

Трагічна пожежа у Будинку для людей похилого віку «Золотий час»:

  • внаслідок якої загинуло 15 осіб та 5 осіб постраждало.

Досудовим розслідуванням перевіряється можливе неналежне виконання службових обов’язків працівниками ГУ ДСНС в Харківській області та Холодногірського ВП ГУНП в Харківській області. Наразі проводяться експертні дослідження та інші слідчі (розшукові) дії.

Керівництво Державного бюро розслідувань тримає на особливому контролі розслідування таких кримінальних проваджень з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин цих трагічних подій.