Р.Труба: Зміни до закону про ДБР мають відповідати інтересам Бюро

19/09/2018

Критично необхідно у найближчі строки внести зміни до Закону України «Про Державне бюро розслідувань» в частині передачі повноважень проведення конкурсів на керівні посади від зовнішньої комісії до внутрішніх комісій ДБР.

На цьому наголосив Директор ДБР Роман Труба під час зустрічей у Страсбурзі з міжнародними партнерами: 

  • Крістосом Джакомопулосом, Генеральним директором Директорату з прав людини та верховенства права Ради Європи;
  • Режі Брійя, Спеціальним радником Генерального секретаря Ради Європи в Україні;
  • Крістофом Пуарелєм – Директором Директорату з прав людини Ради Європи;
  • Тіграном Карапетяном – Головою відділу Східного партнерства Директорату прав людини та верховенства права Ради Європи та іншими учасниками.

«В теорії обрання всього керівного складу ДБР, а це 170 посад, – демократична норма. На практиці ми побачили труднощі в її реалізації. В чомусь – об’єктивні, адже зовнішня комісія не може ефективно, у розумні строки, на постійній основі забезпечувати проведення конкурсів у ДБР», – зазначив Р.Труба.

Директор Бюро звернув увагу, що конкурс на 27 керівних посад довів, що зовнішня комісія не може бути незалежною від політичних інститутів. «Комісія всупереч законодавству знищила матеріали поліграфу переможців конкурсу. При цьому вона відмовилася реагувати на юридичну аргументацію, а позицію комісії одразу підтримав профільний комітет Верховної Ради, до складу якого входять два її представники. Це найпростіший приклад політизації роботи комісії», – заявив Р.Труба.

Він наголосив, що ухвалювати зміни до Закону України «Про Державне бюро розслідувань» потрібно у найближчі строки, але враховуючи позицію ДБР.

«Під час ухвалення законопроекту у першому читані у сесійній залі з голосу були зроблені правки, які не відповідають інтересам ДБР та про які не знало керівництво Бюро. Серед них – залишити за зовнішньою комісією право обирати керівників підрозділів внутрішнього контролю центрального апарату та територіальних органів. Це може бути прямим тиском на діяльність Бюро», – заявив Р.Труба.

Серед інших правок, які є неприйнятними, він назвав обмеження можливості проводити конкурси лише однією внутрішньою комісією ДБР; позбавлення Директора ДБР права притягувати працівників до дисциплінарної відповідальності.

Нагадаємо, вчора на засіданні Комітету Міністрів Ради Європи Директор ДБР Роман Труба назвав 5 кроків, які потрібні для роботи Бюро.