Загальні питання, що відносяться до компетенції
Київ, Київська, Черкаська, Чернігівська області
Донецька, Луганська області
Волинська, Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська області
АР Крим, місто Севастополь, Запорізька, Херсонська області
Дніпропетровська, Полтавська, Сумська, Харківська області
Кіровоградська, Миколаївська, Одеська області
Вінницька, Житомирська, Рівненська, Хмельницька, Чернівецька області

Працівники ДБР запобігли незаконному виведенню 55 млн гривень з держпідприємства «Укрхімтрансаміак»

24/12/2021

Слідчі ДБР попередили незаконне виведення майже 55 млн гривень з державного підприємства «Укрхімтрансаміак» через непрозорі тендерні закупівлі.

За поданням ДБР банківський рахунок з коштами арештовано.

Встановлено, що в лютому 2021 року державне підприємство «Укрхімтрансаміак» провело два тендери на закупівлю сферичних кранів для планового ремонту української ділянки магістрального аміакопроводу «Тольятті – Одеса» загальною вартістю з ПДВ 55 млн гривень.

Переможцем закупівель в обох випадках стало приватне товариство.

Згідно з договором, підприємство мало поставити держпідприємству продукцію європейських виробників. Проте її технічні характеристики не відповідали вимогам українського законодавства із захисту праці.

Експертиза показала, що встановлення такого устаткування на аміакопроводі та введення його в експлуатацію може призвести до техногенної катастрофи глобального масштабу з численними людськими жертвами. Внаслідок можливого неконтрольованого витоку рідкого аміаку, який є небезпечною токсичною речовиною.

У листопаді 2020 року «Укрхімтрансаміак» провело аналогічний тендер. Тоді компанія-переможець запропонувала ціну на обладнання приблизно більше на 38 млн гривень. Але підписання договору так і не відбулось через чергову зміну керівництва підприємства.

У результаті торгів з компанією-«переможцем» було підписано договір і перераховано на банківський рахунок майже 55 млн гривень за формою оплати – акредитив. У цьому разі повернення коштів їхньому власнику передбачено тільки за рішенням суду.

ДБР відкрило кримінальне провадження за ознаками кримінального правопорушення, а саме:

  • зловживання владою та службовим становищем, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки (ч.ч. 1, 2 ст. 364 ККУ);
  • службова недбалість, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 ККУ).

Санкції статей передбачають позбавлення волі на строк до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Досудове розслідування триває.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює Київська міська прокуратура.