Ольга Варченко: Cлідчі ДБР розслідують близько 400 кримінальних проваджень за фактами катувань

Забезпечення ефективного розслідування фактів катувань та превентивна робота з протидії катуванням в діяльності правоохоронних органів є одним з пріоритетів у роботі Державного бюро розслідувань. На цьому перший заступник Директора Державного бюро розслідувань Ольга Варченко наголосила у своїй доповіді у Страсбурзі під час дебатів та тему «Ефективне розслідування», організованих 12 березня 2019 року Комітетом міністрів Ради Європи.

«У Державному бюро розслідувань ми забезпечили підготовку слідчих, які розслідують вказану категорію злочинів, їх навчання та підвищення професійного рівня. Вже запроваджено систему оперативного реагування на повідомлення у ЗМІ чи соцмережах про факти катуваннь чи жорстокого поводження», – зазначила Ольга Варченко.

Якщо жертва катувань звернулась до Європейського суду з прав людини і виграла компенсацію, матеріали цієї справи передаються Міністерством юстиції України до Державного бюро розслідувань. Далі слідчі ДБР проводять досудове розслідування щодо осіб, внаслідок дій або бездіяльності яких Європейським судом прийнято рішення проти України.

«На даний час до Державного бюро розслідувань надійшло понад 100 таких звернень, за якими розпочато досудове розслідування. Втім, не менш важливо – працювати на упередження. Державне бюро розслідувань вживає заходи щодо забезпечення своєчасного та ефективного проведення розслідування фактів катування чи жорстокого поводження ще до того, як вони стають предметом розгляду Європейського суду з прав людини. Ми розслідуємо близько 4000 кримінальних проваджень, серед яких – 400 за фактами катування чи жорстокого поводження», – повідомила перший заступник Директора ДБР. 

Державним бюро розслідувань організовується тісна співпраця з іншими державними органами з метою зниження рівня прихованості таких злочинів.

«Ми розробили проект Інструкції про порядок взаємодії з виявлення, припинення, розкриття та розслідування фактів катувань. У ньому визначається механізм взаємодії між Державним бюро розслідувань та іншими державними та правоохоронними органами щодо негайного та своєчасного інформування ДБР про такі факти», – повідомила Ольга Варченко.

Державне бюро розслідувань розробляє методику ефективного розслідування фактів катування чи неналежного поводження, яка буде обов'язковою для використання під час проведення розслідувань.

«Ми високо оцінюємо допомогу Ради Європи у процесі становлення Державного бюро розслідувань та виконання нами завдань з протидії злочинам, пов’язаним з катуванням, і будемо продовжувати тісну співпрацю з проектними заходами Ради Європи», – наголосила перший заступник Директора Державного бюро розслідувань Ольга Варченко під час виступу у Страсбурзі.