Олексій Новіков: Професійний азарт – розслідувати найскладніші злочини
Народився 17 березня 1983 року в Дніпропетровську. Здобув вищу освіту у Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого у Харкові за спеціальністю «правознавство» (2000-2005 роки).
З травня 2005 року по червень 2008 року працював помічником прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська. З 2008 по 2018 – на посадах прокурора/заступника прокурора в містах Дніпропетровської області. Зокрема, з грудня 2015 року працював на посаді керівника Дніпропетровської місцевої прокуратури №4 Дніпропетровської області.
– Як оцінюєте власний професійний досвід?
– За фахом я – юрист, закінчив Національну юридичну академію імені Ярослава Мудрого. Свій перший професійний досвід здобував, працюючи юрисконсультом в міжнародному аеропорту Харків та в юридичній компанії. У прокуратурі міста Харкова почав працювати на посаді помічника прокурора. Згодом переведений у відділ підтримки державного обвинувачення Дніпропетровської обласної прокуратури. Працював над справами про вбивства, складні економічні злочини.
Після реорганізації органів прокуратури я подав документи на конкурс на посаду керівника місцевої прокуратури. До речі, вважаю, що це був перший прозорий порядок призначення на посади. Ми тоді справилися з завданням, колектив був згуртований, результати роботи позитивні.
– Чому своє майбутнє пов’язуєте саме з територіальним управлінням ДБР?
– Я зацікавився Державним бюро розслідувань як концептуально новим і прогресивним правоохоронним органом. Зрозуміло, що Бюро – це незалежний і водночас дуже сильний орган, у ньому немає усталених негативних традицій. Оскільки я позиціоную себе як прогресивний молодий юрист, то вирішив спробувати свої сили в конкурсі.
Територіальне управління в Полтаві охопить доволі велику територію Дніпропетровської, Полтавської, Сумської та Харківської областей. Я навчався в Харкові, працював у Дніпрі, в Полтаві раніше доводилося бути лише проїздом. Але ж я готовий виходити із зони комфорту і швидко призвичаююся до нових умов на роботі і в побуті. Для мене не існує жодних перепон. У Полтаві буду винаймати житло. Спершу переїду сам, а згодом перевезу родину.
– Що дає Вам упевненість у тому, що зможете бути незалежним на цій посаді?
– Бажання чинити тиск, так чи інакше, у когось буде виникати завжди. Це я зрозумів, працюючи деякий час на державній службі. Я працюватиму в команді з принциповим керівником, який уже визначив стратегію Бюро – діяти виключно в межах закону. За себе можу гарантувати, що я цілком незалежний і на мене ніхто не має жодних важелів впливу.
Що стосується морально-етичних норм, то нагадаю: перед законом всі рівні.
– Чим будете займатися? Яким буде розподіл повноважень між директором територіального управління і заступниками?
– Один заступник буде відповідальним за оперативний блок, інший –за слідчий.
– Вам особисто який напрямок цікавіший?
– І перший, і другий. Я добре знаю цю роботу і, безумовно, здатний навчатися.
– Чи можете пригадати і назвати справу, яка стала вашим професійним досягненням?
– Знаєте, робота прокурорів на районному рівні – це рутина: сотні дрібних кримінальних справ. Кожна, навіть незначна, кримінальна справа має бути розкритою і, якщо є склад злочину, то скерованою до суду. В моїй практиці були розслідування злочинів, скоєні державними службовцями, корупційні злочини. Але вони, звісно, не такі гучні, як скажімо розслідування на рівні області.
– А тепер Вам доведеться займатися саме гучними розслідуваннями. Якими мають бути результати роботи?
– Так, це будуть складніші злочини і схеми, але ж професійний азарт якраз в тому, щоб довести справу до логічного завершення.
Впертість гарантує результат роботи. Злочини, скоєні держслужбовцями та правоохоронцями, повинні розслідувати професіонали. Адже в підслідності ДБР злочини, скоєні людьми, які знають із середини правоохоронну систему, систему державної служби. Потрібно проводити аналітичну роботу і розробляти плани слідчих дій, які в майбутньому дадуть результат.
Найменша наша помилка – це можливість для захисту і виправдання злочинця.
– Вам доведеться працювати в команді зі слідчими, що пройдуть конкурс на посади, незнайомими досі людьми. Як швидко налагодите командну відповідальну роботу?
– У кожного є свій професійний слід, але ж керівники призначені для того, щоб передбачити потенційні ризики і розподіляти справи так, щоб не допустити недбальства або прикривання злочинців. Для цього, зрештою, було задіяно механізм проведення психофізіологічного дослідження на етапі відбору працівників в Бюро.
Те, що ДБР – повністю новий і незалежний правоохоронний орган, дає шанс змінити стару модель поведінки чиновників і випередити чимало злочинів. Правоохоронці під впливом діяльності ДБР переглянуть своє ставлення до служби, і саме цей фактор стане профілактикою злочинності.
– Як працювати оперативно, враховуючи, що одне управління охоплює декілька областей?
– Особливість роботи слідчих ДБР – це злочини тривалі і такі, що можуть системно повторюватися. Слідча група буде вивчати ситуацію і планувати дії. Доїхати до віддаленої території сьогодні взагалі не проблема.
– Що будете робити першочергово на новій посаді?
– Розроблю регламентуючі документи, положення, посадові інструкції. Звісно, є амбіції створити краще серед територіальних управлінь, але вони вторинні. На даному етапі головне – розпочати роботу.
У мене є певний управлінський досвід, проте не вважаю себе жорстким керівником, в більшій мірі я – дипломат. Усі свої рішення приймаю виважено і спокійно.
– Яка допомога потрібна від громадськості?
– На перших етапах роботи ми очікуємо сприяння. А коли правоохоронний орган запрацює, будемо звітувати перед громадою про результати. Громадськість на місцях володіє цінною для нас інформацією. Ми маємо стати партнерами, тому важливо завоювати довіру один до одного і постійно підтримувати контакти. Зараз для територіального управління виділене приміщення, ми облаштовуємо його і наші двері залишаємо завжди відкритими для громадян.