Олексій Новіков: Професійний азарт – розслідувати найскладніші злочини

24/09/2018

Народився 17 березня 1983 року в Дніпропетровську. Здобув вищу освіту у Національній юридичній академії ім. Ярослава Мудрого у Харкові за спеціальністю «правознавство» (2000-2005 роки).

З травня 2005 року по червень 2008 року працював помічником прокурора Красногвардійського району м. Дніпропетровська. З 2008 по 2018 – на посадах прокурора/заступника прокурора в містах Дніпропетровської області. Зокрема, з  грудня 2015 року працював на посаді керівника Дніпропетровської місцевої прокуратури №4 Дніпропетровської області. 

–    Як оцінюєте власний професійний досвід?

–    За фахом я – юрист, закінчив Національну юридичну  академію імені Ярослава Мудрого. Свій перший професійний досвід здобував, працюючи юрисконсультом  в міжнародному аеропорту Харків та в юридичній компанії. У прокуратурі міста Харкова почав працювати на посаді  помічника прокурора.  Згодом переведений у відділ підтримки державного обвинувачення Дніпропетровської обласної прокуратури. Працював над справами про вбивства, складні економічні злочини. 

Після реорганізації органів прокуратури я подав документи на конкурс на посаду керівника місцевої прокуратури. До речі, вважаю, що це був  перший прозорий порядок призначення на посади.  Ми тоді справилися з завданням, колектив був згуртований, результати роботи позитивні.

–    Чому своє майбутнє пов’язуєте саме з територіальним управлінням ДБР?

–    Я зацікавився Державним бюро розслідувань як  концептуально новим і прогресивним правоохоронним органом. Зрозуміло, що Бюро – це незалежний і водночас дуже сильний орган, у ньому немає усталених негативних традицій. Оскільки я позиціоную себе як прогресивний молодий юрист, то вирішив спробувати свої сили в конкурсі.
Територіальне управління в Полтаві охопить доволі велику територію Дніпропетровської, Полтавської, Сумської та Харківської областей. Я навчався в Харкові, працював у Дніпрі, в Полтаві раніше доводилося бути лише проїздом. Але ж я готовий виходити із зони комфорту і швидко призвичаююся до нових умов на роботі і в побуті. Для мене не існує жодних перепон. У Полтаві буду винаймати житло. Спершу переїду сам, а згодом перевезу родину.

–    Що дає  Вам упевненість у тому, що зможете бути незалежним на цій посаді?

    Бажання чинити тиск, так чи інакше, у когось  буде виникати завжди. Це я зрозумів, працюючи деякий час на державній службі. Я  працюватиму в команді з принциповим керівником, який уже визначив стратегію Бюро – діяти виключно в межах закону. За себе  можу гарантувати, що я  цілком незалежний і на мене ніхто не має жодних важелів впливу.

Що стосується морально-етичних норм, то нагадаю:  перед законом всі рівні.

–    Чим будете займатися? Яким буде розподіл повноважень між директором територіального управління і заступниками?

–    Один заступник буде відповідальним за оперативний блок, інший –за слідчий.

–    Вам особисто який напрямок цікавіший?

–    І перший, і другий. Я добре знаю цю роботу і, безумовно, здатний навчатися.

–    Чи можете  пригадати і назвати справу, яка стала вашим професійним  досягненням?

–    Знаєте, робота  прокурорів на районному рівні – це рутина: сотні дрібних кримінальних справ. Кожна, навіть незначна, кримінальна справа має бути розкритою і, якщо є склад злочину, то скерованою до суду. В моїй практиці були розслідування злочинів, скоєні державними службовцями, корупційні злочини. Але вони, звісно, не такі гучні, як скажімо розслідування на рівні області. 

–    А тепер Вам доведеться займатися саме гучними розслідуваннями. Якими мають бути результати роботи?

–    Так, це будуть складніші злочини і схеми, але ж  професійний азарт якраз в тому, щоб довести справу до логічного завершення.
Впертість гарантує результат роботи. Злочини, скоєні держслужбовцями та правоохоронцями, повинні розслідувати професіонали. Адже в підслідності ДБР злочини, скоєні людьми, які знають із середини правоохоронну систему, систему державної служби. Потрібно проводити аналітичну роботу і розробляти плани слідчих дій, які в майбутньому дадуть результат. 

Найменша наша помилка – це  можливість для захисту і виправдання злочинця. 

–    Вам доведеться працювати в команді зі слідчими, що пройдуть конкурс на посади, незнайомими досі людьми. Як швидко налагодите командну відповідальну роботу?

–    У кожного є свій професійний слід, але ж керівники призначені для того, щоб передбачити потенційні ризики і розподіляти справи так, щоб не допустити недбальства або прикривання злочинців. Для цього, зрештою, було задіяно механізм проведення психофізіологічного дослідження на етапі відбору працівників в Бюро.

Те, що ДБР – повністю новий і незалежний правоохоронний орган, дає шанс змінити стару модель поведінки чиновників і випередити чимало злочинів. Правоохоронці під впливом діяльності ДБР переглянуть своє ставлення до служби, і саме цей фактор стане профілактикою злочинності.

–    Як працювати оперативно, враховуючи, що одне управління охоплює декілька областей?

–    Особливість роботи слідчих ДБР – це  злочини тривалі і такі, що можуть системно повторюватися. Слідча група буде вивчати ситуацію і планувати дії. Доїхати до віддаленої території сьогодні взагалі не проблема. 

–    Що будете робити  першочергово на новій посаді?

–    Розроблю регламентуючі документи, положення, посадові інструкції. Звісно, є амбіції створити краще серед територіальних управлінь, але вони вторинні. На даному етапі головне – розпочати роботу. 

У мене є певний управлінський досвід, проте не вважаю себе жорстким керівником, в більшій мірі я – дипломат. Усі свої рішення приймаю виважено і спокійно. 

– Яка допомога потрібна від громадськості?

–    На перших етапах роботи ми очікуємо сприяння. А коли правоохоронний орган запрацює, будемо звітувати перед громадою про результати. Громадськість на місцях володіє цінною для нас інформацією. Ми маємо стати партнерами, тому важливо завоювати довіру один до одного і постійно підтримувати  контакти. Зараз для територіального управління виділене приміщення, ми облаштовуємо його і наші двері залишаємо завжди відкритими для громадян.