КАТАСТРОФА АН-26, ВИБУХИ НА СВАТОВОМУ, ЗАКУПІВЛЯ НЕЯКІСНИХ БРОНЕЖИЛЕТІВ ТА 40-РІЧНИХ ШИН ДЛЯ БТР: РЕЗУЛЬТАТИ РОЗСЛІДУВАННЯ ДБР ВІЙСЬКОВИХ ЗЛОЧИНІВ ЗА 2020-2021 РОКИ

02/03/2021

Левова частина кримінальних проваджень, розслідуваних ДБР, припадає на військові злочини. Ця категорія злочинів охоплює значну кількість статей Кримінального кодексу України – від самовільного залишення військової служби до недбалого ставлення до військової служби, наслідки якого можуть бути найрізноманітніші.

Показником роботи слідчих перш за все є кількість завершених кримінальних проваджень із направленням обвинувального акту до суду. Так, протягом 2020-2021 років слідчі ДБР направили до суду обвинувальних актів за такими статтями Кримінального кодексу України:

 • 28 військовослужбовців за обвинуваченням у порушенні порядку підлеглості (ст.ст. 402-405 КК України);
 • 42 військовослужбовців за обвинуваченням у порушенні статутних правил взаємовідносин між військовослужбовцями за відсутності відносин підлеглості (ст. 406 КК України);
 • 72 військовослужбовців за обвинуваченням у знищенні, пошкодженні або втраті військового майна (ст.ст. 411-413 КК України);
 • 38 військовослужбовців за обвинуваченням у викраденні, привласненні, вимаганні військовослужбовцем зброї, бойових припасів, вибухових або інших бойових речовин, засобів пересування, військової та спеціальної техніки чи іншого військового майна, а також заволодінні ними шляхом шахрайства або зловживанні службовим становищем (ст. 410 КК України) з яких:
 • 4 військовослужбовців за обвинуваченням у заволодінні зброєю та боєприпасами;
 • 14 військовослужбовців за обвинуваченням у заволодінні шляхом зловживання службовим становищем;
 • 30 військовослужбовців за обвинуваченням у недбалому ставленні до служби (ст. 425 КК України);
 • 22 військовослужбовців за обвинуваченням у порушенні правил водіння або експлуатації машин (ст. 415 КК України);
 • 18 військовослужбовців за обвинуваченням у перевищенні службовою особою влади чи службових повноважень (ст. 426-1 КК України);
 • 15 військовослужбовців за обвинуваченням у порушенні правил поводження зі зброєю, а також із речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення (ст. 414 КК України).

Нагадаємо про найбільш резонансні кримінальні провадження у військовій сфері.

 

АН-26Ш

Державне бюро розслідувань розпочало розслідувати обставини катастрофи літака АН-26, що відбулась поблизу Чугуєва на Харківщині 25 вересня 2020 року, в результаті якої загинуло 26 та травмовано 1 військовослужбовця з моменту падіння літака (ст. 416 КК України – порушення правил польотів або підготовки до них, ч. 3 ст. 425 КК України – недбале ставлення до військової служби).

Слідчими ДБР проведені огляди місця події, вилучено уламки літака, відібрано біологічні зразки. Проведено 135 експертиз, серед яких судово-медичні експертизи, генетико-молекулярні, фоноскопічні, експертизи відеозвукозапису, почеркознавчі, хімічні, вибухотехнічна, психологічна, комісійна військова та інші.

Слідчою групою ДБР допитано потерпілих родичів усіх загиблих в авіакатастрофі, потерпілого військовослужбовця, який вижив, та понад 70 інших свідків. Крім того, передбачаються інші допити, огляди, вивчення експертиз, документів та висновків по трагедії.

Вилучено та витребувано речі та документи із військової частини А4104, Харківського національного університету Повітряних Сил, Командування Повітряних Сил, Міністерства оборони України, ряду авіаційних підприємств та навчальних закладів, що стосуються технічного стану літака Ан-26, організації та проведення навчальних польотів курсантів.

За ініціативи ДБР буде проведено ревізії на військовому аеродромі Чугуєва, в Харківському національному університеті Повітряних Сил та військовій частині А4104. Окрім цього, спеціалістами Головної інспекції Міністерства оборони України проведено технічне розслідування даної катастрофи.

За результатами відпрацювання висунутих версій, із врахуванням отриманих доказів, слідство наразі схильне до таких причин катастрофи:

 • недбале ставлення до військової служби (халатність) зі сторони військових посадових осіб, відповідальних за підготовку та забезпечення безпеки польотів в комплексі з іншими подіями, діями та бездіяльністю (поломка двигуна, яку екіпаж не зміг вчасно виявити із-за польоту «конвеєром», неправильне пілотування літаком при цій поломці за відсутності допомоги з землі від керівника польотів;
 • допуск до керування літаком вночі командира екіпажу, який не мав навиків пілотування за таких умов, а також допуск до польотів курсантів-штурманів, які не мали права бути на борту за пілотування літаком в якості помічника командира екіпажу курсанта-льотчика).

При цьому, польоти «конвеєром» стали можливими через відомчий нормативний акт, яким передбачено такий спосіб зльоту за його відсутності в Керівництві з льотної експлуатації літака Ан-26.

У результаті досудового розслідування наразі слідчими ДБР повідомлено про підозру:

 • командувачу Повітряних Сил Збройних Сил України за вчинення військового кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 425 КК України;
 • колишньому командиру військової частини за вчинення військових кримінальних правопорушень, передбачених ст. 416, ч. 3 ст. 425 КК України;
 • керівнику польотів, які відбувались 25.09.2020 у військовій частині, за вчинення військового кримінального правопорушення, передбаченого за ст. 416 КК України.

Двоє військовослужбовців за рішенням суду досі утримуються під вартою.

Досудове розслідування триває.

Детальніше тут


ВИБУХИ ВІЙСЬКОВИХ СКЛАДІВ У СВАТОВОМУ

Слідчі ДБР розслідують обставини вибухів на території складу ракетно-артилерійського озброєння (РАО) Збройних Сил України сектору «А», розташованого в районі вул. Новостаробільської м. Сватове, Луганської області, які сталися 29 жовтня 2015 року. Унаслідок вибухів загинула 1 цивільна особа, 3 військовослужбовців ЗСУ, знищено ракет і боєприпасів на суму 134 млн 237 тис. грн (ч. 3 ст. 258 КК України – терористичний акт, ч. 3 ст. 426 КК України – умисне невиконання військовою службовою особою дій щодо збереження військового майна), ч. 3 ст. 425 КК України – недбале ставлення до військової служби) КК України).

У рамках досудового розслідування слідчими ДБР:

 • допитано понад 310 свідків;
 • витребувано документи зі штабу АТО, Генерального штабу ЗС України, ГУР МОУ, Озброєння ЗСУ, інших установ та організацій;
 • проведено понад 150 оглядів місця події, документів, речових доказів, серед них – огляд місцевості Сватівського району щодо можливості альтернативного розташування бойових машин;
 • призначено та проведено понад 3 000 судових експертиз (судово-медичні – 22, біологічні – 4, криміналістичні – 4, комп’ютерно-технічні – 2, будівельно-технічні – понад 3 000, пожежно-вибухотехнічні – 1 (+ 1 додаткова комплексна комісійна), військові – 3 проведено, 3 додаткові військові комплексні комісійні (1 завершена), товарознавчі військового майна – 1, екологічні – 1);
 • направлено понад 50 доручень у порядку ст. 40 КПК України про проведення гласних та негласних слідчих (розшукових) дій та радіорозвідки (встановлено місця перебування відповідальних військовослужбовців);
 • проведено понад 20 тимчасових доступів до речей та документів;
 • проведено 4 слідчих експерименти;
 • здійснено пошук та отримання з архіву МОУ майже всіх військових керівних документів, що стосуються обладнання та функціонування складу РАО, правил зберігання військового майна, посадові обов’язки керівників сектору А та його заступників та інших військовослужбовців.

За результатами відпрацювання висунутих версій, із врахуванням отриманих доказів, слідство наразі схильне до таких висновків щодо обставин події: Запальний пристрій (з великою ймовірністю ЗМГ-1 - температура горіння 2 000-2 500°), випущений ймовірно із застосуванням невстановленого безпілотного літального пристрою, влучив в капонір № 3 з боєприпасами ракетно-артилерійського озброєння (боєприпаси для БМ «Град») між ящиками з ними. Особовий склад відразу розпочав гасити вогонь. Через деякий час ними було зроблено висновок, що вогонь ліквідовано, у зв’язку з чим вони розпочали ліквідацію аналогічного джерела вогню в іншому місці. Однак вогонь з першого місця почав горіти інтенсивніше, після чого відбулась детонація. Згідно висновку пожежно-технічної експертизи – спочатку вибухнув склад, потім все інше. Знищення майна, пов’язано безпосередньо з вибухами.

У результаті досудового розслідування слідчими ДБР у лютому 2021 року повідомлено про підозру першим двом особам за вчинення військових кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 425 КК України

Досудове розслідування триває.

Детальніше тут.


ЗАКУПІВЛЯ ПОСАДОВЦЯМИ МІНОБОРОНИ НЕЯКІСНИХ БРОНЕЖИЛЕТІВ

Слідчі ТУ ДБР у м. Києві завершили досудове розслідування за фактом закупівлі посадовцями Міністерства оборони України неякісних бронежилетів марки «Корсар МЗс-1-4», які не відповідають технічним вимогам та прострілюються. При цьому, за даними слідства, посадовці МОУ та представники компанії постачальника знали, що за умови намокання (дощування) у бронежилетах змінюється молекулярна структура «кевлару» і він втрачає свої куленепробивні властивості.

Встановлена сума збитків державному бюджету України внаслідок закупівлі неякісних бронежилетів становить майже 42 мільйони гривень.

У жовтні 2020 року слідчі ДБР повідомили про підозру генерал-лейтенанту – колишньому заступнику Міністра оборони України та ще сімом фігурантам кримінального провадження, серед яких генерал-майор – колишній начальник одного з головних управлінь Міністерства оборони України, його заступники, а також засновник підприємства-виробника бронежилетів, який через заступника Міністра оборони лобіював інтереси свого підприємства.

Наразі триває стадія відкриття матеріалів стороні захисту, після ознайомлення підозрюваних та їх адвокатів з ними до суду буде направлено обвинувальний акт.

Детальніше тут.


ВИМАГАННЯ ПОСАДОВЦЕМ МОУ 100 ТИС. ГРН ЗА ДОПОМОГУ В УЧАСТІ У ТЕНДЕРІ НА 4 МЛН ГРН

Слідчі ТУ ДБР у м. Києві здійснювали досудове розслідування за фактом вимагання начальником відділу Міністерства оборони України від засновника суб’єкта господарської діяльності неправомірної вигоди, а саме 10 відсотків від суми договору, за внесення змін до технічних умов елементів військової символіки ЗСУ, що дало б підприємцю можливість взяти участь у державній закупівлі, очікувана вартість якої складала 4 мільйони гривень.

У листопаді 2020 року військового чиновника було затримано «на гарячому» після одержання ним частини неправомірної вигоди у сумі 100 тисяч гривень.

У ході розслідування накладено арешт на рухоме та нерухоме майно підозрюваного: 3 автомобілі, квартиру, житловий будинок та земельну ділянку.

У лютому 2021 року кримінальне провадження направлено до суду.

Детальніше тут.


11 МЛН ГРН ЗБИТКІВ ПІД ЧАС БУДІВНИЦТВА КАЗАРМ НА ОДЕЩИНІ

Слідчі ТУ ДБР у м. Миколаєві здійснювали досудове розслідування за фактом прийняття посадовими особами Збройних сил України у змові з представниками ТОВ підроблених актів із завищеними обсягами виконаних робіт з будівництва казарм у Лиманському районі у період серпня 2018 року по квітень 2019 року, за які з бюджету було сплачено понад 11 мільйонів гривень.

Слідчі ДБР повідомили про підозру шістьом особам у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. З ст. 28, ч. 2 ст. 366, ч. З ст. 426 КК України.

У ході розслідування накладено арешт на майно на загальну суму близько 600 тисяч гривень.

За результатами проведених слідчих дій, на етапі досудового розслідування забезпечено відшкодування збитків на загальну суму 2 млн 900 тис. грн.

Детальніше тут.


ПОШКОДЖЕННЯ ТА ВИКРАДЕННЯ КОМПЛЕКТУВАЛЬНИХ ЧАСТИН РАДІОСТАНЦІЇ В/Ч НА ПОНАД 959 000 ГРН

Слідчі ТУ ДБР у м. Хмельницькому здійснювали досудове розслідування за фактом умисного пошкодження та викрадення начальником радіостанції військової частини із радіостанції військового майна, а саме комплектуючих, які містять в собі дорогоцінні метали на суму понад 959 000 гривень. Слідством встановлено, що військовослужбовець самовільно залишив розташування військової частини з метою назавжди ухилитися від несення обов’язків військової служби, та подальшого перетину кордону України.

Слідчими ДБР була доведена вина особи та у листопаді 2020 року обвинувальний акт направлено до суду за вчинення кримінальних правопорушень передбачених ч. 3 ст. 410, ч. 3 ст. 411 та ч. 3 ст. 411 КК України.

Детальніше тут.


ЗАКУПІВЛЯ ШИН ДЛЯ БТР, ВИРОБЛЕНИХ У 80-Х РОКАХ

Слідчі ТУ ДБР у м. Мелітополі здійснювали досудове розслідування за фактом закупівлі упродовж вересня-листопада 2018 року непридатних для експлуатації шин 1980 року випуску для комплектації спецтехніки БТР-80, яка мала використовуватись під час проведення Операції об’єднаних сил.

За результатами досудового розслідування притягнуто до кримінальної відповідальності т.в.о. заступника начальника ГУНП в Запорізькій області, діями якого державі завдано збитків більш як на 250 тисяч гривень.

Під час досудового розслідування накладено арешт на суму 800 тис. грн та відшкодовано збитків на суму 5 тис. грн.

Обвинувальний акт стосовно чотирьох осіб, за вчинення ними кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 2, 3, 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191 КК України, направлено до суду.

Детальніше тут.