До Дня Гідності та Свободи – результати розслідування «справ Майдану» (ВІДЕО)

22/11/2021

21 листопада 2021 року Україна відзначила День Гідності та Свободи.

Саме в цей день у 2013 році відбулася перша акція протесту через рішення влади щодо зміни курсу на євроінтеграцію та скасування процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Ці події мали масштабні наслідки та дали початок новому етапу в історії України.

За останній рік слідчі Управління «справ Майдану» ДБР значно просунулися у резонансних розслідуваннях цих трагічних подій. За 10 місяців 2021 року було повідомлено 51 підозру та направлено до суду 28 обвинувальних актів стосовно 39 осіб.

Зокрема, 17 листопада 2021 року завершено досудове розслідування щодо колишнього Президента України, Міністра внутрішніх справ та його заступника, Голови СБУ та його заступника, Міністра оборони, Командувача внутрішніх військ, т. в. о. начальника столичної міліції та його заступника, а також командира столичного полку міліції «Беркут».

Це розслідування тривало 8 років і за цей час було зібрано понад 1,5 тисячі томів доказів.

Після ознайомлення стороною захисту з матеріалами справи обвинувальний акт буде направлено до суду.

Вказані особи підозрюються в організації безпідставного застосування працівниками правоохоронних органів спецзасобів, військової техніки, вогнепальної зброї проти демонстрантів у центрі столиці. Це призвело до загибелі 76 громадян та ще понад 800 було травмовано.

Крім цього:

  • завершено розслідування стосовно трьох експрацівників МВС у справі незаконного перешкоджання акціям протесту. Вони звинувачуються у постачанні з РФ до України гранат та їх застосуванні проти мітингувальників. Після завершення ознайомлення з матеріалами справи обвинувальний акт буде направлено до суду;
  • до суду направлено обвинувальні акти стосовно п’ятьох громадян, які у складі злочинної організації викрали та катували активістів Майдану Ігоря Луценка та Юрія Вербицького, після чого вбили останнього;
  • повідомлено про підозру двом громадянам за викрадення, катування та умисне вбивство журналіста Василя Сергієнка на Черкащині. Стосовно одного з підозрюваних обвинувальний акт вже направлено до суду;
  • повідомлено про підозру двом громадянам та трьом колишнім співробітникам МВС в організації замахів на вбивства учасників акцій протесту 18 лютого 2014 року;
  • повідомлено про підозру двом колишнім правоохоронцям у вбивстві та замаху на вбивство учасників акцій протесту в Києві 20 лютого 2014 року. Їм також інкримінується вчинення інших тяжких та особливо тяжких злочинів. Щодо одного з підозрюваних обвинувальний акт направлено до суду, стосовно іншого досудове розслідування триває за спеціальною (заочною) процедурою.

Для Державного бюро розслідування є справою честі розкрити всі злочини, пов’язані зі справами Майдану.

Україна є вільною та незалежною державною, у якій дотримання  прав і свобод громадян є запорукою розвитку демократичного суспільства.

З нагоди відзначення Дня Гідності та Свободи 21 листопада Президент України Володимир Зеленський сказав: "Ми прекрасний, сильний, сміливий, розумний, талановитий народ. Непереможний. Саме тому, що ми маємо гідність. Для нас рабство – приниження. Втрата свободи – це втрата честі. Втрата честі – це втрата серця. Втрата серця – це втрата душі. А втрата душі для нас – це втрата життя. Тому ми готові боротися ціною власного життя".

Детальніше про діяльність Управління у «справах Майдану» Державного бюро розслідувань можна ознайомитися за посиланням.