ДБР приділяє особливу увагу розслідуванню «справ Майдану»

Від початку 2020 року слідчими ДБР у «справах Майдану» за погодженням з прокурорами Офісу Генерального прокурора притягнуто до кримінальної відповідальності 34 особи (22 правоохоронці, 4 судді, 2 прокурори, 6 цивільних осіб), затримано 4 осіб:

17.02.2020 - бійця спецпідрозділу «Омега» за вбивство одного активіста та поранення іншого 20.02.2014;

10 та 12.03.2020 - двох цивільних осіб за викрадення та катування Вербицького Ю.Т. й Луценка І.В., входження до складу злочинної організації, яка підозрюється у вбивстві Вербицького Ю.Т. (обидва перебувають під вартою);

02.07.2020 – цивільну особу за надання завідомо неправдивих показань (введення в оману) суду у справі «Черкаського Євромайдану».

Протягом 2020 року скеровано до суду 13 обвинувальних актів стосовно 17 осіб, серед яких:

3 судді за постановлення завідомо неправосудних ухвал про взяття активістів під варту;

10 працівників міліції (2 заступники начальника УГБ ГУМВС України в м. Києві, 6 міліціонерів ПМОП «Беркут», 2 слідчих) за завідомо незаконне затримання активістів та протидію протестним акціям;

2 цивільні особи за викрадення та вбивство журналіста та 2 цивільні особи за надання завідомо неправдивих показань.

 

Слідчими ДБР у «справах Майдану» визначено пріоритетні напрями роботи:

 

1. Отримання дозволів на спеціальне досудове розслідування щодо підозрюваних, оголошених у міжнародний розшук.

Вже отримано 3 таких дозволи, подання клопотань слідчому судді триває.

 

2. Робота над розкриттям вбивств, зокрема шляхом проведення комісійних судово-балістичних експертиз, слідчих експериментів за участю судово-медичних експертів та судових балістів, скерування запитів про міжнародно-правову допомогу.

Цього року повідомлено про підозру двом особам за вчинення умисних вбивств активістів 20.02.2014, а саме: бійцю спецпідрозділу «Омега» та міліціонеру ПМОП «Беркут».

 

3. Робота над встановленням потерпілих від газів невідомого походження та хімічних отруєнь.

Проведено консультації та зустрічі потерпілих із експертом у галузі токсикології з США, отримана в США методика діагностики хімічних отруєнь скерована для перекладу з метою подальшої передачі судово-медичним органам України; на виконання листа ДБР Прем’єр-міністром України доручено міністерствам підготувати узгоджені пропозиції для внесення змін до законодавства, щоб надати можливість проводити в Україні судово-медичні експертизи для встановлення ступеню тяжкості тілесних ушкоджень від газів та інших хімічних речовин невідомого походження.

 

4. Співпраця з громадськістю.

Державне бюро розслідувань визначило одним із пріоритетних завдань діалог із потерпілими, родичами Героїв Небесної Сотні та їх представниками.

Так, протягом 2020 року проведено 13 зустрічей з родинами Героїв Небесної Сотні, потерпілими та пораненими, ГО «Родина Героїв Небесної Сотні» та ГО «Нескорений Майдан – 18.02.».

Слід зазначити, що представники громадськості були залучені до роботи з переведення слідчих та прокурорів з органів прокуратури України до ДБР, до проведення двох етапів конкурсного відбору керівництва Управління «у справах Майдану», а саме брали участь при відборі на посади двох начальників відділу Управління та на посаду заступника керівника Управління.

Також представники громадськості залучені до проведення конкурсного відбору на посаду керівника Управління з розслідування злочинів, вчинених у зв’язку із масовими протестами у 2013-2014 роках.

 

5. Розшук підозрюваних.

Робота слідчих з розшуку підозрюваних ведеться паралельно з оперативними підрозділами.

Завдяки опрацюванню відомостей щодо перетину родичами розшукуваної особи державного кордону України, даних щодо видачі паспортів для виїзду за кордон, проведенню судово-портретних експертиз, нам вдалось встановити і затримати особу, яка понад 5 років переховувалась від слідства, використовуючи при цьому справжні за формою документи з фотознімками підозрюваного, видані на ім’я іншої особи.

За допомогою взаємодії слідчих з міжнародними колегами нам також вдалось встановити підозрюваного на території іншої держави і ми вже підготували клопотання про його тимчасове затримання для подальшої екстрадиції.

Отже, продовжується системна і безперервна робота з метою виконання завдань кримінального провадження щодо забезпечення швидкого, повного і неупередженого розслідування злочинів, вчинених у зв’язку із масовими протестами у 2013–2014 роках.